كدخبر : ١٢٠٧
تاريخ انتشار : ٠٠:٠٠ - ١٣٩٣/٩/١١
تعداد بازديد : ٢٢٧٣
چاپ صفحه نسخه چاپي
ارسال به دوستان ارسال به دوستان
نجفی سولاری:
مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور فناوری اطلاعات، گفت: بعضی‌ها آنقدر محدودنگرند که منشور پالایش را فقط فیلترینگ می‌بینند.

به گزارش روابط عمومی مجمع فعالان فضای مجازی انقلاب اسلامی - فرا؛ دکتر “حسن نجفی سولاری” در نشست تخصصی «مدیریت فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی موبایل» که در پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات برگزار شد، یادآور شد: هر روز شاهد انجام جرایم خطرناکی در این عرصه هستیم که مقام قضاء و نیروی انتظامی در آن بلاتکلیف هستند زیرا بزرگترین مصیبتی که اینک در وایبر و غیره داریم، عدم هویت افراد است.

این سخنان هنگامی گفته می شود که همانند برخی موارد دیگر در چند سال گذشته، پس از هشدارهای پیاپی نهاد فرهنگی و متخصصین فنی این حوزه و نادیده گرفته شدن توسط مسئولین دولتی، باید شاهد فراگیری و شیوع این نرم افزارهای جاسوسی و مبلغ سبک زندگی غربی باشیم. در چند ماه گذشته کارشناسان دانشگاهی و اهل فن حوزه فضای مجازی بارها و بارها نسبت به خطرات و اثرات سوء این گونه پیام رسان های موبایلی اعلام هشدار کرده بودند. کارشناسان با اتکاء به دلایل متفاوتی از جمله گفته های موسسین و بهره برداران این نرم افزارها سعی در نمایاندن کارکرد واقعی این جاسوسکها داشتند که مسئولین دولتی همچون به خواب رفته هایی که علاقه ای به بیداری نداشتند، هر بار از رویارویی با حقایق سر باز می زدند.

استاد دانشگاه امام صادق که فیلترینگ هوشمند را راهی مناسب برای مسدود سازی محتوای مجرمانه و غیر اخلاقی در شبکه های اجتماعی می داند. نجفی نیز از شنیدن سخنان دانشگاهیانی که محققانه می گویند: نرم افزار های پیام رسان تلفن های هوشمند هر کدام با یک سیستم رمزگذاری متفاوت، محتوای درونی خود را از دسترس دیگران محفوظ می دارند؛ امتناع می ورزد.

به هر حال آقای نجفی و همکاران باور داشته باشند یا نه؛ تا به حال کسی نتوانسته به گونه ای علمی ثابت کند فیلترینگ هوشمند به ویژه در زمینه پیام رسان های موبایل کارایی هر چند محدود داشته باشد. پیشنهاد می شود دیگر مسئولین دولت تدبیر و امید، با مشورت گرفتن از نهاد های علمی و متخصصین این حوزه سعی در حفاظت از حریم شهروندان ایران زمین و استقلال فضای مجازی ایران از هر گونه تجاوز بیگانگان، داشته باشند.نظرات کاربران
نام:
ايميل:
* نظر:
CAPTCHA Image

اطلاعیه