كدخبر : ١١٩١
تاريخ انتشار : ٠٠:٠٠ - ١٣٩٣/٩/١٠
تعداد بازديد : ٢۴٧۴
چاپ صفحه نسخه چاپي
ارسال به دوستان ارسال به دوستان
ظرفیت ۳۰ هزار فرصت شغلی در حوزه تکنولوژی
یکی از برنامه‏ های وزارت ارتباطات در راستای توسعه اقتصادی کشور، افزایش مشاغل در حوزه ICT اعلام شده است. در همین راستا نیز برنامه‏ های مختلفی از سوی مسوولان مختلف این وزارتخانه تا کنون اجرایی نشده است، ایجاد ۳۰ هزار فرصت شغلی تا پایان سال جاری است.

به گزارش روابط عمومی مجمع فعالان فضای مجازی انقلاب اسلامی - فرا؛ شغل‌هایی که براساس اظهارات محمود واعظی، وزیر ارتباطات قرار است  طی ۲ سال آینده هر سال حدود ۱۰۰ هزار فرصت شغلی دیگر به آنها اضافه شود. براساس گزارش‌های مختلف قرار است این طرح طی همکاری وزارت ارتباطات با وزارت تعاون اجرایی شود و در این راستا نیز آیین‌‏نامه‏ و سندی تنظیم شده است.

قول هایی که با وجود عدم تحقق وعده های قبلی آقای واعظی داده می شود، ضریب اطمینان جوانان و متخصصان این حوزه را به شعارهای بسیرای که در یک سال گذشته داده شده است، کاهش می دهد.

 به گفته معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی یکی از مهم‌ترین سرمایه‏گذاری‏ها، سرمایه‏گذاری در بخش خدمات است و ICT جزو بخش خدمات است بنابراین یکی از حوزه‏هایی که باید در آن سرمایه‏گذاری شود، حوزه ICT است.

ایجاد ۳۰ هزار شغل در حوزه ICT‏ خبری بود که اواسط اردیبهشت‏ ماه سال‌جاری از سوی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات عنوان شد. در این راستا نیز کارگروه اشتغال فناوری اطلاعات و ارتباطات با حضور معاونان وزیران تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزارت صنعت، معدن و تجارت، معاون سیاست‌گذاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، رئیس مرکز تحقیقات مخابرات ایران و رئیس سازمان فناوری اطلاعات تشکیل شد. کارگروهی که تاکنون هیچ خروجی در خصوص نتایج جلسات آنها منتشر نشده است. با این حال براساس اظهارات بسیاری از کارشناسان حوزه ICT‏ ایجاد شغل آن هم در حوزه‏ای که ارزش بازارش در دنیا با افزایش چشمگیری همراه است هدف بزرگ و منطقی است، اما چرا وزارت ارتباطات به جای صحبت از تعداد و عنوان عدد در زمینه ایجاد شغل حوزه ICT‏، اطلاعاتی در خصوص اینکه این شغل‌ها چگونه قرار است ایجاد شوند به میان نمی‌آورد.

به باور این گروه بهتر است وزارت ارتباطات قبل از ارائه ارقام در خصوص اینکه چه تعداد شغل قرار است ایجاد کند شغل‏های مختلف حوزه ICT‏ کشور را شناسایی و برای آنها تعاریف مشخصی ارائه کند.

تمامی اظهار نظرها و جلسات وزرای دولت تدبیر و امید در حالی با بازتاب انبوه رسانه های مورد حمایت شدید دولت مواجه می شود که حتی همین رسانه ها نیز گاهی زبان به حقیقت گشوده و از شعا های چندباره و رسانه دوست همین وزرا انتقاد می کنند.

جوانان نخبه و متخصصین حوزه IT در چند سال گذشته به این نتیجه رسیده اند که حمایت های دولتی تنها برای اهداف کوتاه مدت و عام پسند بوده و بیشتر جنبه رسانه ای دارد تا منافع بلند مدت ملی. بر همین اساس است که در چند سال گذشته بزرگترین افتخارات این حوزه را شرکتهای متعهد خصوصی کسب نموده اند و هر روز نیز خبرهایی از موفقیت های غرور آفرین آنان شنیده می شود.نظرات کاربران
نام:
ايميل:
* نظر:
CAPTCHA Image

اطلاعیه