كدخبر : ١١١٨
تاريخ انتشار : ٠٠:٠٠ - ١٣٩٣/٨/٢
تعداد بازديد : ٢٢٧٩
چاپ صفحه نسخه چاپي
ارسال به دوستان ارسال به دوستان
رئیس پارک علم و فناوری تهران:
رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران با بیان اینکه تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی برای استارت آپ ها نا کار آمد است، اعلام کرد: برنامه های عملیاتی پارک علمی و فناوری دانشگاه تهران از تابستان سال آینده آغاز به کار می کند.

به گزارش روابط عمومی مجمع فعالان فضای مجازی انقلاب اسلامی - فرا ؛ محمد جعفر صدیق دامغانی زاده در نشست خبری با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب در رفع مشکلات اقتصادی تاکید دارند،گفت: اگر نتوانیم مشکلات اقتصادی کشور را برطرف کنیم به مشکل برمی خوریم و باید نتیجه اقتصاد مقاومتی حرکت به سمت شرکت های دانش بنیان داشته باشد.

وی اذعان داشت:ایجاد قوانین صیانت از بازار(قانون 51 درصد) و حمایت از شرکت های دانش بنیان سرلوحه ماست ولی تا کنون نتوانسته ایم در تحقق آن موفق باشیم.

دامغانی زاده با اشاره به اینکه به قوانین صیانت از بازار مدرن تری نیاز داریم ، خاطر نشان کرد: وجود صندوق نوآوری و شکوفایی در استارت آپ ها نا کارآمد است ،چراکه وام به کار آنها نمی آید.  پا رک ها باید از طریق منابع عملیاتی تقویت بشوند.

رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران با بیان اینکه شرکت های دانش بنیان باید از فارغ التحصیلان خوب به وجود بیایند، اظهار داشت:نرخ شکست ها در سطح جهانی عددی حدود 90 درصد است و از هر 100 شرکت در هر سه سال  10 شرکت باقی می ماند.

وی با توضیح اینکه ایجاد شغل از طریق شرکت های دانش بنیان  نیاز به مهارت هایی دارد، گفت: مهارت غیر مالی، شرکت داری، مسائل حقوقی، شناخت بازار بالادستی و پایین دستی از عواملی است که باید در ایجاد شغل از طریق شرکت های دانش بنیان وجود داشته باشد.

به گفته وی باید محیطی برای شرکت های دانش بنیان فراهم آید تا ورودی های شرکت به محصول تبدیل شود و شرکت ها دارای بازار ملی،منطقه ای و بین المللی شوند.

دامغانی زاده در خصوص برنامه های پارک در راستای سیاست های ابلاغی اذعان داشت:در خواست جدی داریم که رفتار عملیاتی پول در مقابل شغل مدیران ارشد ما عوض شود و ما متقاضی این هستیم که منابع و بودجه ها در سطح ملی از طریق پارک های علمی و فناوری باشد.

وی یادآور شد:پول باید در پارک ها در قالب برنامه ها خرج شود که در این خصوص برنامه منسجمی داریم که از سال بعد عملیاتی می شود.

دامغانی زاده در ادامه درخصوص برنامه های عملیاتی خود در پارک علمی و فناوری گفت: ایجادبرنامه های عملیاتی در سه سطح کارگاهها و کانون نوآوری، پیش رشد و مرکز رشد در پارک پیگیری می شوند  که در این خصوص از اوایل تابستان سال آینده آغاز به کار می کنیم.

رئیس پارک علمی و فناوری دانشگاه تهران اعلام کرد: در سطح اول دانشجویانی که دارای ایده بازار پسند هستند ، شناسایی می شوند ،در مرحله دوم تبدیل ایده به نمونه آزمایشگاهی است و در سطح سوم ایجاد شرکت برای تولید محصول است.

وی چالش های پارک علمی و فناوری گفت: چالش جدی ما کمبود منابع و فضا است. هر پارکی 65درصد پول خود را در برنامه هایش باید خرج کند که در حال حاضر به غیر از شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان، بودجه های کمی دارند و تنها مبالغی برای پرداخت حقوق و دستمزد دارند.

وی در ادامه گفت: برای یک پارک به طور متوسط 25 تا 50 میلیون دلار(75 تا 150 هزار میلیارد تومان) سرمایه گزاری می شود.

دامغانی زاده در خصوص بودجه پارک  علمی و فناوری دانشگاه تهران گفت:منابع ما اکنون در سال دو و نیم میلیارد تومان است.

رئیس پارک علمی تهران با بیان اینکه به دنبال تربیت نوع جدیدی از صنعتگران هستیم، خاطر نشان کرد: پارکی که خروجی محصول نداشته باشد پارک علمی نیست و وزارت علوم باید در مونیتور کردن پارک ها جدی باشد.

وی افزود:اکنون ما برای اینکه مشکلات دانشجویان را در زمینه تبدیل ایده به محصول برطرف کنیم آمده ایم تا فرمان رهبری در بحث اقتصاد مقاومتی تحقق پیدا کند.

رئیس پارک علمی و فناوری پارک دانشگاه تهران با بیان اینکه دانشجویان نباید بعد از  دوره های لیسانس آموزش ببینند، اظهار داشت:دوره های کارورزی باید در همان دوره دانشجویی صورت گیرد، البته ایجاد دوره های کارورزی جز برنامه های وزارت علوم است و در شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز به اثبات رسیده است.

به گفته دامغانی زاده سرمایه گزاری های مالی و آموزشی دانشجویان به صورت  منظم در دوره لیسانس باید صورت گیرد.

دامغانی ابراز کرد:تا کنون شاخصی برای سنجش بازار در پارک علمی و فناوری دانشگاه تهران نداشته ایم و من می توانم در سال آینده شاخص را تعیین و اعلام کنم./ مهرنظرات کاربران
نام:
ايميل:
* نظر:
CAPTCHA Image

اطلاعیه